Święto Niepodległości 2017

W ubiegły piątek uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości  uroczystą akademią. Była to żywa lekcja historii. Młodzież dowiedziała się, że 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach Europy i Polski. W lasku Campiegne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. Natomiast u nas w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność…    Zaprezentowany przez naszych uczniów oryginalny montaż słowno-muzyczny zilustrował historię tamtych dni dzięki takim utworom literackim jak: „ Litania pielgrzymska” Adama  Mickiewicza,” Ojczyzna” Kazimiery  Iłłakowiczówny,” Rota” Marii  Konopnickiej , ale obok klasyki literackiej można było usłyszeć współczesne utwory muzyczne jak chociażby ” Pieśń Kronika” w wykonaniu Krzysztofa Kijańskiego, „ Urodziłem się w Polsce” zespołu Złe Psy czy” Polska” grupy Contra Mundum. Jak słusznie zauważyła p. Anastazja  Plechta- przygotowująca i prowadząca widowisko- muzyka rockowa nie musi stać w sprzeczności  z patriotyzmem, może wręcz zachęcać do lepszego poznania historii XX wieku. Spektakl ubarwiony był pieśniami legionowymi wykonanymi przez chórek szkolny. Trzeba podkreślić, że młodzi artyści to gimnazjaliści z  klasy 2a, 2c, 3c i 3d, a nauczycielami, którzy zadbali o oprawę muzyczną i dekorację byli p. Beata Koziak, p. Joanna Kunc oraz p. Wacław Bacia. Całość została uwieczniona na zdjęciach dzięki p. Annie Wantuch i p. Monice Wolak. Za rok będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości.