Aktywności

UKS “Olimpia”

UKS „Olimpia” został powołany w 1999 roku wraz z utworzeniem Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi.
Dyrektor największego w mieście gimnazjum – Lucyna Zygmunt zaproponowała utworzenie Uczniowskiego Klubu Sportowego, którego głównym zadaniem było zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży.
Sport i rekreacja miały być bardzo ważnym aspektem w Programie Wychowawczym Szkoły. Doskonałe to założenie zostało wypełnione, dzięki wsparciu ze strony rodziców, sponsorów oraz władzom samorządowym.

Od początku funkcjonowania szkoły i klubu organizowaliśmy wiele wyjazdów edukacyjnych do różnych krajów Europy. Sportowcy poznali najpierw model szkolenia młodzieży w Dani, a  na pierwszy obóz wyjechali do Grecji, gdzie
2 tygodnie trenowali u stóp góry Olimp, razem z młodzieżą z Kateriny. Tam zrodziła się idea nazwy naszego klubu. Decyzję o tym podjęła młodzież pierwszego rocznika gimnazjum.
Wybrano władze klubu, a pierwszym prezesem został Maciej Ciesielka, który do dziś pracuje w zarządzie, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem kolegów i koleżanki. Obecnie funkcję prezesa pełni Józef  Pyzik, zaś wiceprezesami są:  Karol Basta  i Mieczysław Kaczwiński. Ponadto w zarządzie pracują: Maciej Ciesielka, Danuta Kamińska, Monika Fikiel-Szkarłat, Jolanta Pięta, Maciej Łukasik, Paulina Motak.
Kadrę szkoleniową stanowią trenerzy, instruktorzy i nauczyciele wychowania fizycznego szkoły, wspomagani przez wychowawców i kierowników drużyn.

Na wyróżnienie zasługują:

• dyr. Lucyna Zygmunt
  • mgr Jolanta Pięta ( Saczka)
  • mgr Kazimierz Dygoń
  • mgr Dorota Olszewska
  • mgr Dorota Bodziony
  • p. Rafał Krok
  • p. Jarosław Płaza

Nie sposób wymienić wszystkich laurów zdobytych przez młodzież zrzeszoną w UKS „Olimpia” w ciągu minionych 10 lat.

Najważniejsze z nich to:

• I miejsce podczas ogólnopolskich turniejów w Szczecinie, Warszawie, Gliwicach, Gdyni, Lublinie, Krakowie,  Kielcach,  Chorzowie, Nowym Sączu i wielu innych miastach Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Sukcesy w turniejach zagranicznych:

• I miejsce w kategorii młodziczek w Dani
  • III miejsce w kategorii juniorek młodszych w Ogólnoświatowym Turnieju Piłki Ręcznej( 95 drużyn z całego świata) w Geteborgu – Szwecja

Zawodniczki UKS Olimpia wielokrotnie  zdobywały Mistrzostwo Powiatu, a następnie Województwa w kategorii gimnazjada i licealiada:

• W 2003r. III Miejsce na Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Płocku. Trener prowadzący Jolanta Pięta.
  • W 2004 r. III Miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek młodszych w Łodzi. Trener prowadzący: Jolanta Pięta.
  • W 2006r. Mistrzostwo Polski Juniorek. Trener prowadzący: Franciszek Wolak.
  • W 2007r. Wicemistrzostwo Polski Młodziczek.

Trener prowadzący: Lucyna Zygmunt

• W 2008r. Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Elblągu. Trener prowadzący Lucyna Zygmunt.
  • W 2009 r. Mistrzostwo Polski Juniorek Młodszych. Trener prowadzący: Lucyna Zygmunt.
  • W 2011r. Wicemistrzostwo Polski Juniorek –  Kielce. Trener prowadzący: Lucyna Zygmunt.

W obecnym roku zespół Juniorek młodszych wywalczył awans z I miejsca w lidze małopolskiej do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski. Drużyny młodziczek i młodziczek młodszych rozgrywają z powodzeniem mecze w lidze małopolskiej i mają bardzo duże szanse na awans do zawodów szczebla centralnego.

W sezonie 2009/2010 nasze zawodniczki zajęły I miejsce w rozgrywkach II Ligi i uzyskały awans do I Ligi ZPRP. W obecnym roku zespół seniorek UKS Olimpia – Sądeczanin występujący w I Lidze po zasadniczej rundzie
uplasowały się w pierwszej czwórce zespołów walczących o awans do Superligii.

Jest to ogromny zaszczyt i zadanie – po raz pierwszy w historii sądeckiej piłki ręcznej istnieje możliwość walki o Superligę. Żywimy nadzieję, że dziewczęta nie zawiodą oczekiwań fanów szczypiorniaka.

Z naszego klubu wywodzą się kadrowiczki:

• Alina Wojtas – Kadra Polski seniorek, obecnie gra w drużynie ekstraklasy w Lublinie
  • Joanna Gadzina: Kadra Polski Juniorek

1. Lucyna Zygmunt
  2. Jolanta Pięta

Sponsorzy:

UKS Olimpia Sądeczanin może funkcjonować dzięki wsparciu:

• Prezydenta Miasta Nowego Sącza
  • Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu