Ich „winą” było, że chcieli wolnej Polski – pamięć o Wyklętych w Gimnazjum nr 5

4 marca uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję wziąć udział w apelu patriotycznym z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Bohaterką w tym roku była Danuta Siedzikówna „Inka” sanitariuszka V Brygady Wileńskiej majora Zygmunta Szendzielorza – Łupaszki. Aresztowana 20 lipca 1946 roku, została umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. W śledztwie była bita i poniżana; mimo tegoodmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. Została skazana na śmierć 3 sierpnia przez sąd  i zastrzelona przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego 28 sierpnia 1946 wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. W chwili śmierci nie miała skończonych 18 lat. Miejsce pochówku Inki było nieznane aż do września 2014 roku, kiedy to pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli i odkopali szczątki sanitariuszki z nieoznaczonego grobu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Informacja o identyfikacji Danuty Siedzikówny podana została do publicznej wiadomości 1 marca 2015 roku.  Uczniowie poznali historię Inki, dzięki piosenkom Tadka Solo, Lecha Makowieckiego i utworom z płyty „Panny Wyklęte” wykonanych przez  Julię Cisak z 1c i Łukasza Pałkę z klasy 3e. Wzruszeń dostarczyła również recytacja wierszy przez uczennice klasy 2c.