Gimnazjum nr 5 świętuje jubileusz piętnastolecia

Kiedy 16 czerwca 1999r. Jan Paweł II kanonizował Panią Ziemi Sądeckiej na starosądeckich błoniach większości obecnych uczniów Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi nie było jeszcze na świecie. To pierwszy rocznik gimnazjalistów wraz z rodzicami i gronem pedagogicznych zdecydował wtedy, że święta Kinga będzie patronką nowopowstającej szkoły przypomniała o tym Dyrektor Gimnazjum nr 5 Lucyna Zygmunt, otwierając obchody święta szkoły.

Jubileusz piętnastolecia rozpoczęła msza święta w kościele Matki Bożej Niepokalanej, po której wielobarwny  korowód przeszedł ulicami osiedla. Na placu zabaw Gołąbkowic wyrosło średniowieczne miasteczko. Pojawiły się kolorowe kramy wypełnione jadłem wszelakim, na wzniesieniu wybudowano zamek, w którym ukryła się ksieni Kinga, uciekając przed Tatarami. Wspaniałą inscenizacją tej legendy rozpoczęło się przedstawienie „Średniowieczne bajania, czyli opowieści ze świętą Kingą w tle”. Licznie zebrana publiczność miała okazję zakupić odpusty od handlarza głośno zachwalającego swoją ofertę, nie zabrakło tańca śmierci, pątników, skazańców w dybach. Entuzjazm zebranych wzbudził pokaz akrobatów i pojedynek rycerzy z Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Sandeckiej, z tymi ostatnimi nie chcieli się rozstać najmłodsi widzowie. Na koniec pojawił się święty Franciszek, którego w swoim życiu naśladowała święta Kinga. Ku zdziwieniu i zachwytowi zebranych wypuścił w niebo parę gołębi. W przygotowanie przedstawienia zaangażowanych było wielu nauczycieli Gimnazjum nr 5, ale wyrazy najwyższego uznania należą się polonistkom Jolancie Górowskiej i Elżbiecie Słomce – Lewandowskiej oraz nauczycielce historii Anastazji Plechcie., które w mistrzowski sposób opanowały grupę 60 młodych aktorów. O wielobarwne stroje zadbała Aneta Oleksy, scenografię przygotowały Monika Nadolska, Monika Wolak, Joanna Wójtowicz, Agata Zarych, Jadwiga Papaj.