Kuchenne rewolucje w Gimnazjum nr 5 – czyli „Przysmaki z klasztornej kuchni świętej Kingi”

Skąd w Polsce wzięła się sól, co jadano w czasach Świętej Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej, jak mogły spędzać wolny czas dzieci żyjące w średniowieczu ? Na te pytania znalazły odpowiedź wszyscy, którzy zdecydowali się spędzić sobotnie przedpołudnie w gościnnych progach Gimnazjum nr 5 przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu. Goście mogli obejrzeć barwną inscenizację legendy pt. „Pierścień świętej Kingi”, w której połączono teatr lalkowy z tradycyjnym. Zwiedzający szkołę posilali się przy stylizowanych na średniowieczne kramach pełnych jadła rozmaitego. Królowały ciasta ze śliwkami, pierniki, podpłomyki, chleb razowy  na zakwasie, suszone owoce, kasze, a dla koneserów domowy smalec. Niewątpliwym hitem była strawa przygotowana przez tatę Juliana Szeligi z klasy I c składająca się z kaszy, soczewicy i skwarków. Wyglądała niepozornie, ale co za smak… Kalorie można było spalić na sali gimnastycznej, przeciągając linę czy ścigając się w workach albo tańcząc do skocznej muzyki pod kierunkiem niezmordowanych gimnazjalistów i ich nauczycieli. Szczególny zachwyt wzbudzały zdjęcia uczniów wykonane przez uczniów z koła fotograficznego prowadzonego przez Annę Wantuch. W ten, trzeba przyznać niekonwencjonalny sposób, uczniowie szkół podstawowych mogli poznać ofertę szkoły, poznać nauczycieli.  W organizację imprezy zatytułowanej „Przysmaki z klasztornej kuchni świętej Kingi” zaangażowali się wszyscy nauczyciele Gimnazjum nr 5, a ponieważ cieszyła się sporym zainteresowaniem już planują kolejną. Może pod tytułem: „ Jak nasi przodkowie radzili sobie z przednówkiem?”